Jak budovat kontakty během studia?
První otázkou je spíše: “Proč vůbec budovat kontakty během studia?” Zdaleka není vše jen o přátelství. Snad nejupřímnější odpovědí je, že od tvé vysněné práce, stáže či projektu tě často může dělit jen jeden jediný člověk…
Vytvářet kontakty znamená interagovat s dalšími lidmi, kteří mají společné zájmy a směrování a vaše vzájemné vztahy mohou být oboustranně prospěšné. Cílem je rozvíjet své profesní a společenské kontakty, tím i své aktivity a schopnosti sociální interakce a komunikace. Čas pak sám ukáže, které kontakty jsou smysluplné a stojí za to je udržovat, ať už v osobním, nebo profesním životě.
Navazování různých kontaktů ti jako studentovi/studentce mnohdy otevře dveře k různým zkušenostem a příležitostem. Některé tvé kontakty ti mohou otevřít mysl, rozšířit horizonty a nasměrovat tě úplně jiným směrem. Tam, kam by ses sám/sama nikdy nevydal/a bez “nakopnutí” od toho konkrétního člověka. Nebo naopak, některé kontakty tě velice správně od něčeho odradí.
Jak tedy navazovat kontakty během studia?
- Nejjednodušší je začít s lidmi, které znáš – spolužáky. Jste spolu každý den, poznáváte se.
- Od spolužáků není daleko ke starším a zkušenějším studentům. Zajdi do spolku mediků a projev zájem se k nim přidat. Spolky mediků mají často na starosti různé univerzitní akce, včetně rozvíjení praktických zkušeností formou vzdělávacích kurzů či různých stáží apod. Členové spolků mediků jsou také často v úzkém kontaktu s profesory či asistenty – to se může také hodit. Nemluvně o kontaktu s děkanem či proděkanem fakulty.
- Domluv si stáž – jakoukoliv (interna, chirurgie, záchranka…). Jednak tím získáš cenné zkušenosti, ale často i hodnotné kontakty.
- Zahraniční stáže typu Erasmus – obrovská příležitost poznávat zdravotnictví v jiných krajinách a budovat kontakty i s lékaři a profesory v zahraničí.
- Kontaktuj své školitele – řekni jim, co tě zajímá a zda neví o nějaké příležitosti v dané oblasti. Určitě tě rádi nasměrují, případně poskytnou cenné kontakty.
- Pokud tvoje univerzita, její katedry, výzkumné oddíly nebo kliniky nabízí místa pro studenty v různých studiích a projektech, přihlas se – opět máš šanci budovat kontakty, a dokonce se můžeš i něco přiučit.
- Konference – ano, ano a ano. Získáš aktuální informace a stoprocentně i nové kontakty. Neboj se klást otázky a rozebírat různé problematiky.
- Společenské akce – různé univerzitní plesy, Po medině Kemp a další akce jsou také velice bohatým místem k navazování kontaktů.
- Sociální sítě – neváhej přímo navazovat kontakty například přes LinkedIn, Twitter apod. V nejhorším případě tvoji žádost nepřijmou/odmítnou. Nic se neděje. Jedeme dál.
- I když máš pocit, že ty sám/a nemáš co nabídnout, neváhej a nabídni svoji pomoc (pomoc s organizací akcí, různé dobrovolnické práce, apod.). Tím také získáš různé kontakty.
Jak můžeš zlepšit svoje schopnosti navazovat kontakty?
Zahoď stydlivost. Projev zájem. Nikdo nebude cíleně komunikovat s člověkem, který nemá zájem. Trénuj komunikaci. Mluv k věci, stručně, jasně, nepodlízej, mluv upřímně. Projev zdravé sebevědomí a pozitivní energii. Neverbální komunikaci můžeš také využít ve svůj prospěch (řeč těla a mimika). Neboj se zavtipkovat. Kvalitní humor mají rádi všichni. Buď aktivní. To nejhorší, co můžeš udělat, je nedělat nic. Vytváření kontaktů a sítí je způsob, jak si můžeš otevřít dveře tam, kam by tě to ani nenapadlo. Tak na tom zapracuj.
MUDr. Silvia Maryn
Články na podobné téma
Je oftalmologie tím “pravým ořechovým” pro tebe?
Čeští medici v (ne)pohodě 2: Nadměrný stres v průběhu studia i připravenost na praxi
Použití lékařského konopí v medicíně
Připravujeme
Registruj se, ať ti nic neuteče
Pravidelně posíláme nejprogresivnějších newsletter českého zdravotnictví, který odebírá více než 13 000 lidí.
Staňte se naším partnerem
Buďte součástí našeho úspěšného projektu a získejte přístup k odbornému know-how a novým obchodním příležitostem.
Text partnerské výhody
Text partnerské výhody
Text partnerské výhody
Copyright © 2024 Po medině | Zlepšujeme české zdravotnictví odspodu.